Town of Tremosnice

Tremosnice and Surroundings

Town of Tremosnice

The town of Tremosnice represents one of the gates to the Zelezne Mountains. Virtually, it is located do Železných hor a nachází se na hranici tří krajů, Pardubického kraje, Středočeského kraje a Kraje Vysočina. 

Město leží 20 km od geografického středu Česka, tudíž je lehce dostupné ze všech koutů republiky.

Historie města sahá do 16. století. Mezi nejvýznamnější památky patří Berlova vápenka a v nejbližším okolí pak zřícenina hradu Lichnice.

Třemošnice leží na úpatí Železných hor. Nabízí tak skvělé možnosti pro pěší turistiku a cykloturistiku méně i více náročnou. Panenská příroda a poloha města mimo hlavní dopravní tepny z něj dělá ideální místo pro rekreaci a odpočinek.

Město má dobrou dopravní obslužnost a zajišťuje veškeré běžné služby obyvatelstvu jako např. obchody, lékárnu, zdravotní středisko atd. 

Lichnice

Lichnice je zřícenina hradu nacházející se nad Třemošnicí.

Hrad byl postaven ve 13. století a nesl poněmčené jméno Lichtenburk (podle kopce Světlice, na kterém stál).  

Zřícenina nyní kromě turistiky slouží i k různům kulturním akcím (hudebním festivalům, šermu, lukostřelbě atd.) a nedávno byla v jedné z pobořených věží hradu postavena dokonce vyhlídková věž Milada, která tak romantické prostředí ještě zatraktivnila. 

Poblíž hradu se nachází Lovětínská rokle, pověstmi opředený Dívčí kámen a památný tzv. Žižkův dub.

 

Seč

Seč je městečko a stejnojmenná vodní nádrž na řece Chrudimce.

Seč se nachází na severu Železných hor na pomezí Pardubického kraje a Vysočiny. Přehradní nádrž, která zde byla postavena v období první republiky, přeměnila toto městečko v rekreační oblast. Právě proto je vyhledávaným turistickým cílem nejenom mezi milovníky přírody, ale i kulturních a technických památek, jež jsou rozesety po okolí. 

Městečko se nachází přibližně 9 km od Třemošnice.


Share Button